„Trh s retailovými nemovitostmi je v současnosti zcela překoupený, a objem realizovaných obchodů je tak najednou malý. Proto jsme nuceni expandovat do zahraničí, nebo do jiného segmentu, jako je třeba logistika, kde není ještě saturace trhu tak vysoká,“ říká k aktuální situaci na realitním trhu Martin Slaný. Co dalšího prozradil?
Martin Slaný je hlavním ekonomem skupiny DRFG Davida Rusňáka, která se dlouhodobě věnuje investičním fondům a dluhopisům. Má na starost:
- vyhodnocování ekonomických příležitostí,
- zpracovávání dopadových studií ekonomických včetně statistických analýz.
Peníze jsou drahé, což je pro mnohé developery problém: Přibývá vám díky tomu nabídek?
„Množství příležitostí narostlo, a to významně. Aktuálně máme přibližně trojnásobek nabídek než třeba ještě před několika lety. Jedná se přitom o nabídky z oblasti rezidenčních i komerčních nemovitostí,“ říká na úvod Martin Slaný.
Následně podotýká: „Rychle se zvyšující růst nákladů na financování činí mnoho projektů pro menší developery zcela neudržitelnými. Nejsme však oportunistickými, spekulativními investory, a tak s ohledem na náš byznysmodel a specializaci velkou část veškerých nabídek odmítáme. I tak jich ale zůstává hodně, jež naše požadavky splňují a můžeme si dovolit vybírat.“
Všichni v posledních letech hovoří o Polsku. Jaká je situace tam?
„Pro fondy jsou kromě Polska obecně lákavé téměř všechny trhy EU. Hledají totiž primárně institucionálně podobné prostředí. Což v jistém ohledu kopíruje expanzi obchodních řetězců a nárůst e-commerce a s tím spojené logistiky,“ pokračuje Slaný z Rusňákovy skupiny DRFG.
„Sousední Polsko je méně saturované v obou segmentech. Je tam o poznání rychlejší povolovací řízení, a navíc se také výrazně zlepšila tamější infrastruktura. Kromě Polska jsou ale perspektivní i země jihovýchodní Evropy, jako je například Slovinsko, Chorvatsko, Bulharsko, nebo Rumunsko,“ uzavírá své vyprávění.