Do každé kuchyně patří samozřejmě kuchyňské vybavení. Je však nyní otázkou, co to vlastně kuchyňské vybavení je. Do této skupiny patří rozhodně příbory, talířky a samozřejmě i hrnce, bez nichž bychom se nemohli pustit do vaření. Nabízí se ale nyní otázka, jaké hrnce si pořídit. Přece jen na trhu je tolik různých variant hrnců, že jen čert by se v nich vyznal. Zaměřme se nyní na skleněné hrnce a prozraďme si, jaké jsou jejich výhody a nevýhody.
Sklo do kuchyně a obecně do gastronomie patří. To věděli už staří Římané, měli ostatně pravdu už tehdy. Dnes se využívá takzvané varné sklo, z něhož se vyrábí například zapékací mísy, také hrnce, varné konvice nebo třeba i zavařovací sklenice.
Pokud hovoříme o varném sklu, hovoříme o tvrdém materiálu, který je velmi odolný vůči vysokým teplotám. Dokonce se nebojí ani přímého zahřívání. Obecně lze říct, že se rozlišují dva druhy varného skla, a sice boritokřemičité varné sklo, které vydrží teploty sahající až do 300 stupňů Celsia, a borosiliktové varné sklo, které vydrží teploty až do 530 stupňů Celsia.
Výhody skleněných hrnců
Zaměřme se nyní na výhody skleněných hrnců, kterých je poměrně hodně. Skleněné hrnce jsou chemicky stálé, navíc jdou vysoce odolné vůči účinkům vody, páry a také kyselin. Jedná se o hladký materiál, skleněné hrnce jsou neporézní a nepřijímají žádné pachy.
Obrovskou výhodou je fakt, že jídlo v zapékací míse klidně můžete i servírovat, nemusíte ho ze zapékací mísy dávat na talíř. Navíc sklo umožňuje i vaření v mikrovlnné troubě.
Nevýhody skleněných hrnců
Všechno má své výhody i nevýhody, u skleněných hrnců tomu není jinak. Skleněné hrnce mohou například prasknout, a to vlivem tlaku, odření nebo nárazu. Prasknou nejčastěji tehdy, kdy ho horký položíte na mokrý nebo studený povrch.