Ať trávník přečká zimu aneb jak ho na zimu připravit

Zazimování trávníku

Na zahradě nám konečně vrcholí všechny práce, které bylo třeba stihnout do té doby, než přijdou chladné podzimní mrazíky následované prvním sněžením. Rostliny jsme sklidili z okenních parapetů, nahradili jsme je takovými, které vydrží i chladnější podzimní dny, tedy například vřesy nebo chryzantémami. Listí jsme shrabali, úrodu sklidili a uschovali. To poslední, což ještě zbývá na seznamu podzimních prací, je příprava trávníku na zimu. Jenže co tento bod seznamu obnáší?

Postarat se o trávník na podzim není vůbec jednoduché. Dokonce se jedná o větší práci, než když se staráme o trávník po dlouhé zimě. Musíme trávník vertikutovat, musíme ho naposled posekat a také ho naposled pohnojit. Pojďme si raději každý bod projít po jednom, ať vše uděláme správně.

1) Vertikutace trávníku

Vertikutace trávníku probíhá dvakrát do roka, a to na jaro a na podzim. V současné době se zahrádkáři uchylují jen k jarní vertikutaci, ale je potřeba tento proces opakovat i na podzim, kdy je třeba zbavit trávník všech plstí, mechů a jiných škodlivin, které ho mohou přes zimu zničit.

Vertikutace trávníku nejen, že trávník provzdušňuje, ale také ho právě čistí od zmiňovaných škodlivin. Nepodceňujte to, jinak se může stát, že na jaře po opadnutí sněhu bude trávník tak ošklivý, že se na něj nebude dát dívat.

2) Poslední sekání trávníku

Poslední sekání trávníku nastává ještě před samotnou vertikutací. Trávník by se měl posekat na dva, tři milimetry, při vertikutaci se odstraní posekaná tráva, která v trávníku zůstala, stejně tak se odstraní odumřelé zbytky, které trávníku přes zimu škodí.

3) Poslední hnojení

Během začátku října by se měl trávník naposled v tomto roce pohnojit. S hnojením to však nepřehánějte, stačí jen trošku, aby do sebe vstřebal alespoň zlomek živin, které mu pomůžou zimu přežít. Pokud by však živin bylo moc, po pokrytí sněhovou přikrývkou by je nestačil vstřebat.