Běh se psem jako výplň volného času. Držte se ale několika zásad

Běh se psem jako výplň volného času. Držte se ale několika zásad

Běh se stal trendem pandemie. Tato sportovní aktivita byla nejen levnou, ale také se mohla provozovat, aniž bychom museli sledovat případná hygienická opatření. Zatímco někteří se rozeběhli sami po polní cestě za domem, jiní si k sobě pořídili malého čtyřnohého parťáka. A tím byl pes. Abyste však sobě ani jemu neublížili a abyste zároveň neohrozili okolí, dodržujte několik zásad. 

Běh se štěnětem je tabu 

Mnoho lidí si pořizuje psa právě za tímto účelem, ale neuvědomují si, že se štěnětem běhat zrovna nemůžou. Zhruba do roka a půl se vyvíjí jeho kostra a příliš velká zátěž by ho mohla pořádně ohrozit a jeho vývoj narušit. Ano, sice je s ním běh povolen, ale nějaké tahání nebo touha po naprosté poslušnosti nejsou na místě. 

Raději počkejte, až se jeho růst zastaví a bude dospělým. Do té doby trénujte poslušnost, bez kterého se do běhu s ním nelze dát. Ohrozili byste tím nejen sebe, ale také jeho a vaše okolí. 

Se psem se po cestě neběhá 

Pokud se rozhodnete běhat se psem, neměli byste s ním běhat po cestě. Na mysli máme klasickou asfaltovou cestu, která je pro psy hotovým tabu. Raději volte polní nebo lesní cesty za domem, které jsou pro něj zdravější a v jistém ohledu také bezpečnější. Nesetkáte se zde s takovým množstvím dalších psů ani s jinými rušivými elementy. 

Investujte do správného vybavení 

Abyste vůbec mohli se psem běhat, musíte investovat do správného vybavení. Ne, držet psa pouze na vodítku není dobré. Je to nepraktické, nepohodlné, navíc nebezpečné nejen pro něj a pro vás, ale i pro okolí. Mnohem lepší jsou běžecké postroje, které vás neomezí v běhu a psa neomezí v jeho pohybu.  

Existuje ale i speciální sedák na běhání, který je speciálně upravený. Rozprostírá tah psa pod těžiště těla a zajišťuje správný pohyb při běhu.