Doba pěstování je v plném proudu. A už to dokonce vypadá, že se blíží ke svému konci. Abyste se však na konci vegetačního období těšili z opravdu slibné úrody, vyplatí se jednotlivé rostliny hnojit. Nemusíte však utrácet za příliš drahé produkty, v nichž se stejně vyzná jen málokdo, stačí se mrknout do kredence, co se v ní ukrývá.
Naše domácnost totiž ukrývá opravdu celou spoustu skvělých pomocníků, jež nejen podporují rostlinu v jejich růstu, ale také jsou jakousi ochranou před možnými škůdci. Pojďme si zmínit alespoň ty nejúčinnější, jejichž sílu využívaly už i naše babičky.
Slepičinec pro bohatou úrodu
I když zrovna vábně nevoní, je slepičinec pomyslnou trefou do černého. Hodí se zejména pro plodovou zeleninu, která vyžaduje veledůležité minerály ke svému spokojenému a bezproblémovému růstu. Konkrétně obsahuje draslík, fosfor i vápník, což je trojkombo nejen podporující rostlinu, ale také chránící ji před zmiňovanými škůdci.
Skořápky se nevyhazují
Vaječné skořápky jsou něco, co se běžně vyhazuje. Ale věděli jste, že v domácnosti mají ještě využití? Pokud jste chovatelem slepic, doporučuje se je rozdrolit a přimíchat do jídla slepicím. Jejich nově snesená vajíčka, respektive skořápky budou daleko pevnější. V případě pěstování plodin slouží skořápky jako vynikající hnojivo.
Jsou totiž plné vápníku. Místo toho, abyste je vyhodili, je proto rozdrťte a nasypejte k rostlinám. Kromě toho, že růst plodin výraznou měrou podpoří, také ochrání před nebezpečnými plísněmi.
Lógr má také ještě využití
S domácími hnojivy ani zdaleka nekončíme. Věděli jste, že podobného efektu docílíte i tak, když přidáte k rostlinám lógr? Jestliže patříte k milovníkům kávy, kávovou sedlinu jednou za čas vyhazujete. Přisypte ji ale raději k rostlinám a uvidíte, jak budou prospívat.
Hlavní pozitivní složkou lógru je draslík. Aby však co nejvíce pronikl až ke kořenům rostlin, zpravidla ho přisypávejte až ve chvíli, kdy bude vychlazený.