Podnikatelé či drobní živnostníci, kteří nemají svého daňového poradce či svou daňovou účetní, museli do 3. dubna podat své daňové přiznání. Kdo do termínu neodevzdal daňové přiznání, bohužel se musel smířit s vysokými sankcemi, které ho postihly. Ukázalo se, že většina lidí měla štěstí v tom, že si průběžně na daně šetřili. Jenže ti, kteří si na daně nešetřili, si museli půjčit. Podle letošních odhadů si na zaplacení daní půjčil každý osmý živnostník.
Výsledky vyplývají z průzkumu, který má na svědomí společnost Equa Bank, jíž letos zajímalo, jak to s daněmi vlastně dopadlo. Podle výpočtů si každý živnostník či větší podnikatel na daně může šetřit tak, že si každý měsíc dá stranou tři tisíce korun. Bohužel ne všichni jsou takto svědomití a ne všichni si na daně šetří.
Když nejsou peníze na daně
V mnoha případech pomohla rodina. Někteří živnostníci se bankovním či nebankovním půjčkám vyhýbají, proto poprosí rodinu, aby je založila. Ta samozřejmě neodmítne a půjčku členovi rodiny poskytne. Kromě rodiny pomáhají živnostníkům v takto těžkých situacích i přátelé, kteří nespěchají na vrácení dlužné částky.
Pokud rodina či přátelé nepomohli, museli se živnostníci obrátit na banku či na nebankovní instituci, která jim požadovanou sumu půjčila. Jak jsme zmínili, jednalo se o každého osmého živnostníka, který byl donucen si půjčit z důvodu, že neměl dostatek prostředků na zaplacení daní.
Jak lze daňový základ snížit?
Hodně lidí se rozhodlo využít snížení daňového základu například pomocí výdajových paušálů. Mnozí živnostníci uvažují i o využití daňových rájů (jedná se přibližně o každého devátého živnostníka), ale zatím je využilo jenom jedno procento živnostníků.
Všichni živnostníci se však shodnou na tom, že daně jsou příliš vysoké a že by mělo dojít k jejich výraznému snížení.