I když pro suchozemské želvy nemusíte stavět venkovní terárium, je to žádoucí. Želvy, které od jara do podzimu (když i noční teploty neklesnou pod 8 °C) tráví čas venku, jsou odolnější a také šťastnější. Díky tomu se jim může vyvíjet krásný krunýř a zvířátka lépe prospívají. Venkovní terárium pro želvy můžete vyrobit z nejrůznějších materiálů. Zde je stručný popis, jak na to.
Vhodný materiál
Spousta chovatelů zvolí pro konstrukci materiál, který mají doma. Nejčastěji se tak jedná o dřevěné desky nebo klacíky. Není to špatná volba, je ale třeba myslet na to, že takto vytvořený výběh se může časem začít rozkládat. Pokud chcete výběh, který bude mít větší životnost, zvolte hliníkové profily. Ty jsou dostatečně odolné, lehké, na slunci nepálí a jsou vhodné pro chov želv. Je dobré, když výběh sahá 20 cm pod zem (želvy se mohou snažit podhrabat) a 40 až 60 cm do výšky nad úrovni půdy (podle velikosti želvy).
Velikost výběhu
Velikost venkovního terária můžete přizpůsobit aktuální velikosti želvičky. Pokud ale chcete vytvořit terárium, které budete používat mnohá léta, může být rovnou větší. Je dobré dopřát želvám co nejvíce prostoru, budou vám vděčně. Například pro tři samce nebo pět samic testudo je vhodný prostor okolo 30 m2. Želvy pardálí pak mohou vyžadovat prostor klidně i 50 m2.
Vybavení ve výběhu
Základem každého želvího výběhu je dostatečné množství zeleně, na které se bude želva pohybovat a živit. Želvy milují členitý povrch, aby mohly zdolávat překážky. Můžete jej vytvořit s pomocí kamínků, ale také rostlin, kterými se budou želvy také živin. Takže kromě trávníků mohou být ve výběhu také různé bylinkové keříky, angrešt, maliník, šípková růže, ibišek syrský nebo skalničky. Dejte si pozor na to, abyste neposkytli rostliny, které jsou jedovaté. Nezapomeňte ani na domeček pro želvu o velikosti minimálně 80 x 40 cm.