Tlumiče jsou nedílnou součástí každého automobilu. Není pravdou, že jsou zodpovědné pouze za pohodnou jízdu. Jejich úkolem je také ochrana naší bezpečnosti. Ať už se jedná o tlumiče nebo odpružení auta, časem se opotřebují. Každý řidič by měl znát, jaké jsou projevu dosluhujících tlumičů. Je pravda, že pokud jezdíte svým vozem každý den, můžete je snadno přehlédnout, protože přichází postupně. Změna pro řidiče tedy není tak markantní a nemusí si ji uvědomit.
Jízdní vlastnosti vozu
Dosluhující tlumiče a pérování se projevují zhoršeními jízdními vlastnostmi vozu, což může být velmi nebezpečné. Tak například dochází k prodloužení brzdné dráhy. Pokud jste zvyklí dobrzďovat s dostatečným časovým předstihem, nemusíte si tohoto aspektu vůbec všimnout. Problém se může projevit tehdy, když budete muset narychlo zabrzdit před nějakou překážkou nebo jiným účastníkem silničního provozu. Proto se vyplatí nechat tlumiče pravidelně kontrolovat.
Ovladatelnost vozu
Špatné tlumiče zasahují také do ovladatelnosti vozu. Projeví se to zejména při ostřejším zatáčení ve vyšší rychlosti. Auto jakoby „plave“ a není vůbec snadné ho udržet v namyšlené stopě. Při rychlém úhybném manévru může vzniknout veliký problém s ovládáním auta, proto se opět přimlouváme za pravidelnou kontrolu tlumičů. Dalšími projevy nedobře fungujících tlumičů může být „vibrující“ volant, kolíbání vozu podélně i příčně či tvrdými nárazy (méně pohodlnou jízdou) při průjezdech nerovností.
Pravidelná kontrola tlumičů
Vzhledem k tomu, že k degradaci tlumičů dochází postupně, a tak je řidič obvykle nedokáže sám identifikovat, je vhodné je nechat zkontrolovat odborníkem. Tato kontrola by měla proběhnout za každých ujetých 20 000 kilometrů. Samotná výměna tlumičů pak probíhá při najetí 60 000 až 75 000 kilometrů. Zde už je totiž veliká pravděpodobnost toho, že tlumiče budou natolik opotřebované, že mohou ohrozit vaši bezpečnou jízdu.