Mnoho lidí nesouhlasí s částkou, která se rok co rok dává sociálně slabším rodinám. Většinou ti, kteří pobírají sociální dávky, jsou jenom leniví lidé, kterým práce nevoní. Bohužel ti, kteří dennodenně pracují a doslova dřou do morku kostí, na lenivé lidi platí (samozřejmě mezi těmi, kteří pobírají sociální dávky, se najdou i ti, kteří dostávají sociální dávky právem – těm je neodepíráme, naopak na ně přispíváme rádi). Je tedy chvályhodné, že úřad práce se rozhodl zakročit a rozhodl se, že odejme dávky hned několika lidem či rodinám. Kolik sociálních dávek se vloni odebralo?
Od ledna loňského roku začala platit nová, přísnější pravidla, která se vztahují na sociální dávky. Lidé už tak lehce sociální dávky nedostanou, což je jenom dobře. V České republice tak během loňského roku bylo v šetření více jak čtyřicet a půl tisíce případů a zhruba sedmdesát tisíc případů v místě. Z nových žádostí bylo zamítnuto necelých šest set žádostí, odňato bylo necelých patnáct set dávek.
Kolik činily úspory?
Zaměstnanci Úřadu práce České republiky tak díky odňatým dávkám uspořily více jak 37 milionů korun. Intenzivněji začali pracovat s těmi, kteří jsou dlouhodobě bez práce (v současné době zaměstnanecké krize si práci najdou doslova hned). Taky se Úřad práce České republiky zaměřil na aktuální příjemce dávek.
Úřad práce se nyní snaží šetřit i další případy, v nichž se pobírají sociální dávky. Už i zde mají doslova po krk toho, že lidé pobírají sociální dávky bez důvodu, často jen proto, aby se se vyhnuli skutečnému zaměstnání.
Co brání tomu, aby se člověk dostal do hmotné nouze?
Pokud se bojíte toho, že byste se dostali na úřad práce, možná oceníte radu, a sice možná oceníte vědět to, kdy se na úřad práce dostanete. To jediné, co vám brání v tom, abyste se na úřad práce nedostali, je práce a pravidelný příjem. Právě to vám brání v úpadku do hmotné nouze nebo sociálního vyčlenění.