Ohňostroje na nový rok jsou dnes tradicí. Nebylo tomu tak ale vždy

Ohňostroje na nový rok jsou dnes tradicí. Nebylo tomu tak ale vždy

Umíte si dnes představit oslavy příchodu nového roku bez vypuknutého ohňostroje na nebesích? Ohňostroje podobně jako petardy, dělobuchy a jiná další podobná pyrotechnika jsou dnes už tradicí, za kterou v mnoha městech řada lidí dokonce bojuje. Kupříkladu když se vyhlásilo, že bude Praha bez novoročního ohňostroje, spolek Ohňostroj pro Prahu začal automaticky shánět peníze s tím, že neodepře lidem tuto novoroční tradici. Jen málokoho by proto napadlo, že novoroční ohňostroje opravdu nebyly vždycky součástí oslavy příchodu dalšího roku. 

Původně ohňostroje zaháněly zlé duchy

Ptáte se, k čemu tedy byly ohňostroje určeny? Co bylo vůbec jejich poselstvím nebo k čemu byly vytvořeny? Pomyslné kořeny zábavní pyrotechniky byste nalezli v Číně, odkud se pak rozšířily do celého světa. V Číně vznikly ohňostroje před tisícovkami let, do Evropy je pak přivezl až Marco Polo. Trvalo však další stovky let, než se zábavní pyrotechnika uchytila také u nás. 

Zůstaňme však ještě nějakou chvíli v Číně. Proč zde tedy zábavní pyrotechnika vlastně vznikla? Co bylo důvodem? Důvod. byl prostý – s pomocí zábavní pyrotechniky se měly odhánět zlí duchové. Právě zlí duchové se totiž dali zahnat jenom pořádným hlukem, který způsobovaly buď biče, nebo řetězy nebo právě ohňostroje.

Dnes nejen součástí novoročních oslav

Jak již bylo zmíněno, ohňostroje sice do Evropy přivezl cestovatel Marco Polo, ale velkému zájmu se mohla pyrotechnika těšit až o několik stovek let později. Až později se totiž stala zábavní pyrotechnika nedílnou součástí novoročních oslav. A ostatně nejen jich. Dnes se různé druhy zábavní pyrotechniky používají také na svatbách, narozeninách nebo při focení. Je to působivá kulisa, díky které se vytváří opravdu ty nejkrásnější svatební či narozeninové fotografie. Navíc je příjemné zpestření každé oslavy.