Pěstujeme letničky, zaměřujeme se fialu šedivou

Pěstujeme letničky, zaměřujeme se fialu šedivou

Každým rokem se snažíme na zahradě touto dobou vykouzlit něco nádherně barevného. Sázíme na záhony krásné květiny různých barev, které nám vždy při pohledu na ně vykouzlí úsměv na tváři. V současné době se zahrádkáři zaměřují hlavně na letničky, jelikož chtějí svou zahradu mít jinak krásnou než vloni, ale zas jinak krásnou než příští rok. Letničky jsou proto skvělou volbou, konkrétně volí takzvanou fialu šedivou, která jemně voní a zároveň září pestrobarevností.  

Fialu šedivou lze popsat jako krásnou květinu stojící na vysokém stonku, z něhož vyrůstají pestrobarevné, vonící květy, které se krásně vyjímají i ve váze, proto si je ze záhonu jednou za čas ušmikněte. Základní barvou této květiny je fialová, ovšem dnes už je k sehnání v mnoha, mnoha barevných provedeních.  

Tato krásná květina se k nám dostala ze středomoří, kde má dodnes podobu velkého trvalkového polokeře. U nás je oblíbená zhruba dvě století, i když se k nám dostala už v 16.století. Jak jsme zmínili, je pestrá, barevná, krásně voní po vanilce. Dnes je možné ji pěstovat v různých provedeních, například se pěstují polovysoké nebo vyšší odrůdy.  

Málokdo ví, že květy letních fial jsou jedlé. Chutnají po ředkvičce, proto je mějte chvilku ve váze a pak je klidně použijte do salátů nebo pomazánek.  

Jak pěstovat fialu šedivou 

Tuto krásnou rostlinu je možné pěstovat ze semen. Semena se v březnu dávají do misky ze substrátem, teplota v dané místnosti se pak pohybuje kolem sedmnácti stupňů Celsia. Když se objeví rostlinka, nebojte se teplotu snížit – fiala šedivá miluje nízké teploty. Poté se zhruba v květnu či dříve v dubnu vysazují na venkovní stanoviště.  

Co se týče stanoviště, půda by měla být prohnojená, hlinitopísčitá, propustná. Zásadně se fiala pěstuje na plném sluníčku, kde kvete až do srpna. 

Pěstujte fialu šedivou i vy 

Dnes jsou oblíbené hlavně plnokvěté kultivary, které se snadno poznají podle zelených lístků. Mají jednoduché květy.