Proč je kvalitní spánek tak důležitý a co nám brání usnout?

Proč je kvalitní spánek tak důležitý a co nám brání usnout?

Spánek je pro člověka velice důležitý. Pokud trpíte nedostatkem spánku, pak vás mohou postihnout mnohé zdravotní a psychické potíže. Nedostatek spánku způsobuje například obezitu, také úzkost, depresi, způsobuje cukrovku nebo imunitní systém je snadno napadnutelný viry a bakteriemi. Pokud si budete spánek dopřávat v takovém měřítku, jak se má a jak se doporučuje, dojde k výraznému posílení vašeho imunitního systému, což se nyní, v době snižujících se teplot, hodí. 

Kromě toho se kvalitní spánek postará o správné fungování mozku. Účinnost mozkových funkcí je podstatně vyšší, pokud si dopřáváte tolik spánku, kolik byste měli. Spánek je také důležitý proto, že se vám zvýší schopnost koncentrace, také je spánek jakousi prevencí duševního onemocnění.

Když nemůžete usnout

Bohužel mnozí lidé nemají spánku dostatek. Není to proto, že by byli tak časově a pracovně vytížení, zkrátka jen v noci nemohou usnout. Trpí takzvanou insomnií, což je odborný výraz pro nespavost. 

Nespavost jako taková je však velice nebezpečná a má podíl na vzniku depresí nebo malátnosti a podrážděnosti. Pokud se člověk nevyspí, jeho den nebude dobrý. Zhorší se mu koncentrace, také bude mít špatnou náladu. 

Naštěstí nespavost je něco, s čím lze bojovat. Jenom je třeba vědět, co je spouštěčem nespavosti, proč se nespavost v našem životě vyskytuje. Důvodem může být stres, nekvalitní levná matrace, kterou je třeba vyměnit za kvalitní pěnovou matraci nebo za zdravotní matraci, také může být důvodem nadměrná psychická zátěž nebo změna časového pásma.

Nespavost způsobená našimi zlozvyky

I zlozvyky jsou důvodem, proč insomnií čili nespavostí trpíme. V souvislosti se zvyky a zlozvyky, které máme a které se zároveň mohou podílet na nekvalitě spánku či na nespavosti, se musí zmínit elektronika. Pokud bezprostředně před spaním používáte telefon, jste na počítači nebo se díváte na televizi, měli byste s tím hned přestat. Váš mozek totiž stále ještě pracuje, i když jste telefon odložili stranou. A jen tak se neunaví. Počítač, telefon i televize totiž vyzařují takzvané bílé světlo, které zmate vaši hlavu, která si pak myslí, že je den. 

Odborníci se shodují na tom, že člověk by měl být mimo elektroniku zhruba dvě hodiny před spaním. Pokud je to pro vás nereálné, zkuste dodržovat alespoň půlhodinu. Stejně tak se shodují na tom, že v ložnici by mělo být co nejméně elektroniky. 

Také se v souvislosti se zvyky a zlozvyky nabízí otázka, v kolik chodíte spát? Snažíte se uléhat stále ve stejný čas nebo každý den uléháte jinak? Pokud si vaše tělo zvykne na jistý rituál, pokud bude vědět, kdy má jít spát, automaticky se vám bude dobře usínat. Pokud však budete usínat každý den jinak, tělo bude maximálně zmatené a nespavost bude rázem i vaším problémem.