Zatímco v zimě bychom si boty dobrovolně nezuli, v létě máme tendenci chodit neustále bosky. Je to zkrátka dané tím, že lidé mají většinu letních bot uzavřených, sandálky nejsou jejich oblíbenou obuví. Navíc moc dobře vědí, že chůze na boso je prospěšná. Víte, jaké konkrétní účinky má chůze na boso pro člověka a jeho zdraví?
Pokud často trpíte třeba bolestmi zad, hlavy nebo bolestmi krční páteře, pak to nemusí být jen tím, že máte špatnou matraci nebo nekvalitní postel. Může to být také tím, jaké boty nosíte. Důvodem těchto potíží mohou být třeba příliš úzké nohy nebo příliš vysoké podpatky či zcela nevhodná obuv, kterou si vezmete na túru nebo na procházku. Boty jsou sice oporou člověka, na druhou stranu mohou nohu deformovat a páteř může vlivem nesprávně zvolené obuvi doslova trpět.
Abyste tedy svým zádům trochu ulevili a abyste případně poskytli úlevu i svým nohám, začněte chodit bosky. Vyplatí se to.
Jak může pomoct chůze na boso?
Chůze na boso má celou řadu pozitivních účinků. Například stimuluje akupresurní body, které ovlivňují funkce různých tělesných orgánů. Navíc bude člověk plně spojen se zemí a bude moct čerpat tuto energii. Takzvané uzemněné dokáže zvýšit povrchový náboj červených krvinek, to mimochodem nedávno zjistili vědci. Buňky se vám v tomto důsledku mohou shlukovat a tím předcházet třeba viskozitě krve, která často spěje ke vzniku kardiovaskulárních onemocnění.
Chůze na boso mimo jiné reguluje endokrinní i nervový systém, kromě toho také stimuluje imunitní systém a může dobít organismus po energetické stránce. Navíc chůze na boso zlepšuje kardiovaskulární zdraví, také pomáhá snížit váhu a snižuje i riziko onemocnění cukrovkou.
Začleňujte chůzi na boso pozvolna
Že se rozhodnete chodit na boso, to je sice skvělé, ale pokud jste do nynějška na boso nechodili, pak začleňujte chůzi na boso pozvolna do svého života. Chodidlo, klenba i kotníky si musí postupně zvykat, zvykat si také musí svaly i klouby a šlachy v nohách.