Quinova si zaslouží naši pozornost

Quinoa si zaslouží pozornost

Málokdo ji u nás zná, ale je to velká škoda. Jedná se o jednu z nejstarších obilovin u nás s názvem jako Merlík chilský, zařazuje se mezi superpotraviny a má velmi lahodnou chutí. Pro národ Inků byla Quinoa denním chlebem. Je to vysoce výživná potravina, zajímavá nejen svým výjimečným bílkovinným složením. Pro vegetariány a vegany super volba. Až na nízký obsah methioninu jsou v ní obdivuhodně zastoupeny veškeré potřebné proteiny. Podílem lysinu se tato obilovina velmi podobá sóje, která je již dnes pro mnoho lidí hlavním zdrojem bílkoviny. Lysin je vzácnou aminokyselinou, která se v rostlinné říši vyskytuje vzácně.

  • vysoký podíl hořčíku a vitamínu B2 prospívá proti migrénám
  • vysoký obsah vlákniny napomáhá ke snižování krevního tlaku, kardiovaskulárních onemocněních, proti rakovině tlustého střeva i při diabetu
  • harmonizuje ledviny, na které má energetizující účinek
  • vysoký obsah železa, kdy půl šálku jej obsahuje téměř 8 mg, což staví Quinou na jednu z nejvyšších příček rostlinných železitých potravin
  • půl šálku obsahuje i moc pěkných 5 g vlákniny
  • vyšší obsah vápníku, draslíku, fosforu, hořčíku, mědi, manganu, zinku a nižší obsah sodíku
  • minerálů obsahuje víc než je tomu pšenice, ječmen a kukuřice
  • glykemický index této nepravé obiloviny se rovná 35
  • je vhodná pro dietu diabetickou i redukční
  • díky absenci lepku je vhodná i při celiakii

Právě díky deficitu lepku se hodí k zahuštění polévek i do bramboráků. Pokud ji chcete namíchat s jiným druhem mouky, maximálně ale do výše 10%. Je lahodná, lehce stravitelná a nenadýmavá.

Příprava

Během vaření nabývá na objemu jako třeba rýže. Quinou je před samotným vařením lepší vyprat v horké vodě, i když se před distribucí na trh důkladně proplachuje a suší zejména kvůli saponinům na povrchu zrnek. To jsou hořké látky s příchutí mýdla. Raději ji kvůli možným zbytkovým saponinům ještě properte.Quinoa obsahuje také vyšší množství kyseliny šťavelové, ale to platí jako upozornění pouze pro pacienty s nízkošťavelanovou dietou.

Požadované množství dejte do horké vody v poměru 1:2 a vařte 15 až 20 minut, podle toho, jak máte rádi tvrdou rýži nebo těstoviny. Jakmile trochu zprůsvitní a na jednotlivých zrníčcích je dobře patrná struktura klíčku, je uvařená. Můžete ji nechat dojít i pod pokličkou. Quinou lze vařit v osolené vodě, ale ne pro sladkou úpravu. Hodí se na přípravu sladkých kaší, na přípravu dezertů, zeleninových salátů i jako zavářka do polévky. Lze ji směle zaměnit jako přílohu za rýži.