Na řadu se opět hlásí staré dobré peří?!

Na řadu se hlásí peří

Na péřové bundy a spacáky jsme si už zvykli, ale co třeba návrat ke klasickým péřovým přikrývkám z opravdového peří, na které naše babičky nenechají dopustit? Zastánci těchto peřin mají jasno. „Jsou ve všech směrech lepší, než jiné alternativní materiály. Peří je nejspíš zase zpátky.

 

Důvodů “návratu” peří je hned několik: udrží teplotu čtyřikrát lépe než výrobky ze syntetických vláken (a dvakrát líp než klasické přikrývky z ovčí vlny), má schopnost stoprocentně absorbovat vlhkost a přikrývky z něj jsou mnohem lehčí než třeba z vlny. Díky novému zpracování už nepředstavují hrozbu ani pro alergiky.

Při správné péči vydrží přikrývka deset, ale také až dvacet let, což u syntetiky neočekávejte. Polštáře, které jsou mnohem namáhanější, by se měly měnit po dvou až třech, maximálně pěti letech. Kvalita přikrývek a polštářů se samozřejmě na prvním místě odvíjí od kvality peří. Výrobky, které má cenu si pořídit, obsahují 90 až 100 procent prachového husího peří.

Obecně nejcennější peří pochází ze sibiřských chovů, protože husy chované v tomto klimatickém pásu mají peří hustší, a tedy i kvalitnější. Nezanedbatelný je i původ peří. Při nákupu je proto třeba ověřit si všechny údaje včetně certifikátů.

A co jeho údržba? Peří patří i do pračky, ale zatím pouze značka Miele nabízí speciální program pro výrobky s peřím. Nová řada edition 111 zvládne vyprat dokonce přikrývku o rozměrech 200 x 220 centimetrů. Peří však nejde prát v běžných přípravcích, je třeba použít speciální, který dokonce dokáže obnovit požadované vlastnosti peří a neodmastí je. Samozřejmě pak musí polštář nebo přikrývka do sušičky. A pozor!! Nikdy nesušte péřové materiály na přímém slunci.