Každý má svou oblíbenou surovinu, kterou přidává takřka do všech pokrmů, jaké připravuje. Mnozí z nás mají svou oblíbenou surovinu v podobě parmazánu, který se nejčastěji a nejvíce přidává do italských pokrmů v podobě těstovin nebo pasty. Parmazán sice není zrovna nejlevnější ingredience, kterou přidáte do oblíbených jídel, na druhou stranu je to něco vynikajícího. A abyste o něm nevěděli jen to, že se přidává do těstovin a dalších italských pokrmů máme pro vás seznam zajímavostí, které vás jen utvrdí v tom, že jste toho o parmazánu zatím moc netušili.
Zajímavosti o parmazánu
- Věděli jste, že kvalita mléka, které se využívá při výrobě sýru jménem parmazán, je velmi přísně střežena? Nejčastěji se využije mléko od krav, které se volně pasou na určených pastvinách. Výrobci parmazánu moc dobře vědí, že kvalita dojeného mléka se odráží od stravy, kterou krávy konzumují. Složení stravy výrazně ovlivňuje chuť parmazánu.
- Parmazán má mnoho podoba a napodobenin. I v České republice máme takový český parmazán. Je jím Gran Moravia. Nemyslete si ale, že je není dostatečně kvalitní. Tento sýr se produkuje v poměrně velkém množství, dokonce se vyváží do Itálie.
- Možná jste se setkali s názvem “parmazán” a taktéž s označením “parmezán”. Ať už budete psát název oblíbeného sýru jakkoli, pokaždé to bude správně.
- Věděli jste, že kůrka parmazánu se používá do základu nejednoho vynikajícího vývaru?
- Jak vlastně vznikl parmazán? To je otázka, kterou si pokládá nejeden vášnivý milovník tohoto sýru. Pro odpověď ale nemusíme chodit daleko, my to totiž víme! Původní recept mají na svědomí mniši ze středověku, kteří na něj přišli při hledání možností konzervování mléka. Parmazán je tak opravdu velmi starý sýr.
- Pokud chcete konzumovat parmazán originální, musí nést ochrannou známku Parmiggiano Reggiano. Jistou ochrannou známkou je také pečeť nacházející se na boku bochníku sýra.